Graselovy stezky

černobílá fotka Jana Jiřího GraselaJan Jiří Grasel byl známý bandita a loupežník, který žil na přelomu 18. a 19. století. Již od útlého dětství byl veden k nečistému životu. Jeho otec, který byl povoláním pohodný (likvidoval uhynulá nebo odchytával toulavá zvířata) ho naučil krást. Matka byla žebračka a není tak divu, že u svých rodičů nenašel příliš dokonalé zázemí. Proto se vydal na loupežnickou dráhu.

Grasel začal operovat na území dnešních hranic Česka a Rakouska. Za svoji kariéru stihnul natropit na 200 loupeží a připsal si i dvě vraždy. Přepadával hostince, bohaté kupce na cestách, kněží a hlavně sedláky a starší ženy. Jiří Grasel se svojí bandou přespával po jeskyních, opuštěných stodolách a v lesích. Bratříčkoval se s kočovnými cikány (s nimiž i obchodoval), lapky a žebráky - prostě největší havětí tehdejší společnosti. Není divu, že na jeho hlavu byla vypsaná odměna. K chycení Jiřího Grasela se velikou měrou přičinil David Mayer, který se přes bývalou Graselovu milenku dostal až k němu a získal si jeho přízeň. Nabídnul mu pomůže utéct do Slezska. S tím Grasel souhlasil, avšak nevěděl, že se tak chytil do připravené léčky. To se stalo roku 1815. Po tříletém soudu byl nakonec Jiří Grasel popraven oběšením za vídeňskými hradbami. Jeho poslední slova prý byla: "Ježiš, to je ale lidí."

Graselovy stezky, o celkové délce 182 km, vedou napříč hranicemi mezi jižními Čechami a Rakouskem. Prochází krásnou přírodou jižních Čech a České Kanady. Seznámíte se s místy, kde Jan Jiří Grasel loupil a skrýval se před vojáky. Na tomto výletu také navštívíte různé sakrální památky nebo přírodní zajímavosti.

Pokud vám jméno lumpa Jiří Grasel něco říká, věřte, že od tohoto bandity je odvozena nadávka pro nejhoršího darebáka - grázla.

Další informace:

Lokalita: Slavonice, Nová Bystřice, Vratěnín, Nové Syrovice, Český Rudolec, Dobersberg, Karlstein, Raabs
Vzdálenost od Strmilova: 12 km
Poloha: česko-rakouské hranice
Mapa: odkaz na mapu (grasel.eu)
Další informace oficiální stránky o stezkách

>> Zpět na tipy