Turistické tipy na výlety

Graselovy stezky

Vzdálenost od Strmilova: 12 km

Jan Jiří Grasel byl známý bandita a loupežník, který žil na přelomu 18. a 19. století. Již od útlého dětství byl veden k nečistému životu. Jeho otec, který byl povoláním pohodný (likvidoval uhynulá nebo odchytával toulavá zvířata) ho naučil krást. Matka byla žebračka a není tak divu, že u svých rodičů nenašel příliš dokonalé zázemí. Proto se vydal na loupežnickou dráhu.

Rašeliniště u Suchdola

Vzdálenost od Strmilova: 5.6 km

Mezi Suchdolem a Jalovčím se nachází chráněná lokalita (2,25 ha) nezaslouženě málo známého suchdolského rašeliniště. Jedná se o prameništní rašeliniště s hojným výskytem reliktníchdruhů mechů. Například Srpnatka Fermežová je už přes 20 let druhem téměř vyhynulým, posledními jejími výskytištěmi jsou právě suchdolské rašeliniště adalší chráněná oblast Hallův rybníček u Kaprouna (rovněž obec Kunžak).

Vysoký kámen u Kunžaku

Vzdálenost od Strmilova: 8.5 km

Vysoký kámen (738 m. n. m.) leží 5 km jižně od Kunžaku a 1 km severně od Kaprouna. Je nevyšším místem v okrese Jindřichův Hradec, kam spadají i Strmilov a Kunžak i s okolím. Jeho další názvy zní Velký kámen, Hraniční kámen, Mezní kámen, Markštejn Markův kámen od německého Markstein (hraniční kámen.

Ďáblův kámen - Stodůlky

Vzdálenost od Strmilova: 9 km

Stodůlky leží asi 1 km severozápadně od Zvůle, směrem na silnici z Kunžaku do Terezína. Je to uskupení velmi zajímavě tvarovaných balvanů na ploše okolo 3 ha. Ačkoli téměř všechny tyto kameny mají své kouzlo, pouze tři nejvýznamnější z nich jsou popisovány v historických pramenech. Prvním z nich je kámen o tvaru dvou na sebe položených bochníků.

Šibenice a bývalý lom

Vzdálenost od Strmilova: 10 km

Bývalý lom žuly landštejnského typu se stal během 70. let hlavním trampským centrem širokého okolí a zůstává jím dodnes. Je vybaven rozměrným a důmyslně vyrobeným kamenným nábytkem - stoly, židle, udírny, krby. Pověstní trampové zvaní kanadští vlci identifikující se liščím ohonem na klobouku, se starají o toto místo s velkou pečlivostí. Přibližně 50 metrů od bývalého lomu je šibenice, která se sice už několik desítek let nepoužívá, ale zůstala symbolem z dob, kdy na jejím kopci odcházeli odsouzenci z tohoto světa.