Různé tipy na výlety

Bunkry

Vzdálenost od Strmilova: v bezprostředním okolí

Město Strmilov svírá z jižní strany půlkruh ŘOP bunkrů. Jedná se o opevnění, které bylo budováno jako třetí obranná linie v roce 1938. Od svého vzniku 20. března 1935 řídilo výstavbu opevnění Ředitelství opevňovacích prací (odtud zkratka ŘOP - řopík). V roce 1937 byla kvůli politické tendenci změněna strategie tohoto budování a místo kulometných stanovišť se začal budovat nový typ pevnosti lehký objekt, kterými je až na jednu výjimku opevnění kolem Strmilova tvořeno.

Strmilovské zvony

Vzdálenost od Strmilova: 0 km

Stejně jako jiné památky, i zvony mají svou historii a své osudy. Farní kostel sv. Jiljí je připomínán již roku 1376. Věž, která za velkého požáru v roce 1835 shořela, byla postavena v roce 1617. Hradecký pán Vilém Hrabě Slavata (vyhozený roku 1618 z okna novoměstské radnice při masakru organizovaném převážně německými protestanty) věnoval městu Strmilov na její výstavbu 1800 českých grošů (což je v přepočtu do dnešní měny 15 - 20 miliónů korun).

Úzkokolejka

Vzdálenost od Strmilova: 20 km

Jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí v regionu je bezesporu Jindřichohradecká úzkokolejka. S rozchodem kolejí pouhých 760mm připomíná spíše přerostlý železniční model, ale výlet tímto vláčkem rozhodně stojí za to.

Hvězdárna

Vzdálenost od Strmilova: 6.3 km

Malá perlička z novodobé historie Kunžaku je ve hvězdách. Planetku Kunžak objevil Petr Pravec na ondřejovské observatoři 23. března 1998 a 7. září 1999 bylo oficiálně schváleno komisí Mezinárodní astronomické unie v Cambrigde. Další planetka byla pojmenována podle amatérského astronoma Ladislava Schmieda (*1927), který prožil celý svůj život v Kunžaku a zabýval se především pozorováním Slunce. Planetku Ladislavschmied objevila Lenka Šarounová rovněž v Ondřejově.

Čertovy kameny

Vzdálenost od Strmilova: 5 km

Čertovy kameny jsou živou legendou především v okolí Kunžaku. Jedná se o obrovské balvany obvykle s řadami mís, které jsou těžko vysvětlitelně umístěny pouze na vyvýšených a viditelných místech. Podle známé pověsti se jedná o dílo čerta, jehož jediná jedinou zábavou bylo vytrhávat mohutné duby nebo si pohazovat s největšími balvany a když byl zvláště ve formě, tak i skalami.